Turgut Işık Vakfı Vakfın Amacı Vakf Bursları Vakıfa Bağışlar için... Yönetim Kurulu Turgut Işık Biyografi Etkinlikler Arşiv İletişim
Test v.2.0
Turgut Işık Vakfı

Yakın Arkadaşları

Turgut IŞIK Arşivinden…

Turgut IŞIK'tan gençlere


Değerli Gençler,

Yurdumuzun en modern ve güzide fakültelerinden birini başarıyla bitirmenizden dolayı, sizleri tebrik ederim.

Yaşamınızın bundan sonraki bölümü, bana göre, nazariyattan tatbikata geçiş dönemini teşkil etmesi açısından fevkalade önem kazanmaktadır.

İşgal edeceğiniz görev yerlerinde, kulağınızda küpe olarak kalmasını istediğim ve bunda fayda mülahaza ettiğim, birkaç ana prensibimi size aktarmak istiyorum.

Görevinizi severek yapınız.

Bu kural tahmin edemeyeceğiniz kadar size başarının sırlarını verecektir.

Severek yapılan görevler dolayısıyla yaratılacak zararları, kerhen yapılan görevlerden elde edilecek kârlara daima tercih ediyorum. Tecrübelerimin bana verdiği sonuç olarak, severek, benimseyerek yapılan işten zarar edilmediği gerçeğini tespit etmiş bulunduğumu da sizlere fısıldamak isterim.

Hayat Mücadele değil, mücadele hayattır.

Türk insanının hırsları arasında mevcut bulunan mücadeleciliği, işinizde akıllıca yani kişisel zaaflarınız veya çıkarlarınız için değil, işinizin ve müessesenizin menfaatleri doğrultusunda, en geniş bir biçimde zevk ile kullanmanızı öneririm.

Hayatınızı lüzumsuz yere taşınmaz ve çekilmez hale getirmemek için mücadele etmenin hayat olduğu fikrini benimsemenizi tavsiye ediyorum. Ben mücadele ettikçe yaşadığımı anlıyorum.

Karşınızdaki hiç kimseyi küçük görmeyiniz ve sizden daha az akıllı veya aptal kabul etmeyiniz.

Bu ilkeye riayet ettiğiniz takdirde, elinizdeki silahları bırakmamış olarak mücadelenizdeki etabı alabilirsiniz.

Karşınızdakini aptal yerine koyduğunuz takdirde, çok önemli bir hata yapmış olacaksınız. Zira Yüce Tanrı'nın kime ne kadar akıl verdiğini bilemezsiniz. Tahmininizden öte bir akla sahip kişiyi küçük gördüğünüzde ona gereken önemi vermeyeceksiniz, ancak sizin açığınız yakalanacak ve saniyede mağlup olmanıza neden olacaktır.

Bunlara ilaveten hepinizde temelden varolduğuna inandığım doğruluk ve çalışkanlık tüm hayatınız boyunca sizlerle beraber olsun. Başarıyı ve mutluluğu bunlarla mutlaka bulacağınıza eminim.

En iyi dileklerimle...

Turgut IŞIK


İşletme Fakültesi 1984 mezunları yıllığından alınmıştır.

Çalışmaları, Projeleri…

Bartın Sağlık Meslek Lisesi

Bartın Devlet Hastanesi Turgut IŞIK Polikliniği

Basında Turgut IŞIK