Turgut Işık Vakfı Vakfın Amacı Vakf Bursları Vakıfa Bağışlar için... Yönetim Kurulu Turgut Işık Biyografi Etkinlikler Arşiv İletişim
Test v.2.0
Turgut Işık Vakfı

Turgut IŞIK Vakfı'na adını veren, IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş'nin kurucusu Turgut IŞIK, 1932 yılında Bartın' da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bartın'da tamamladıktan sonra bir süre dedesinin ve babasının firmalarında çalıştı ve 1952 yılında babası Ali Rıza IŞIK ile beraber IŞIKLAR Kollektif Şirketi'ni kurdu.

Turgut IŞIK Biyografisi

1959 yılında babasının vefatıyla işleri üstlenen Turgut IŞIK, 1964 yılında Sezai TÜRKEŞ - Fevzi AKKAYA ikilisiyle IŞIKLAR Limited Şirketini kurdu ve uzun yıllar satış şirketi olarak faaliyet gösteren bu şirketini de Anonim'e dönüştürerek IŞIKLAR Bartın Tuğla fabrikasıyla beraber sanayiye girdi.

1970 - 1981 yılları arasında sırasıyla BAKSAN Bartın Kağıt, IŞIKLAR Bartın Tuğla, MEYTAŞ Kireç ve Çumra Kağıt Torba Fabrikalarını kurarak işletmeye açtı.

1976 yılında Denizcilik grubunu oluşturdu.

ÖZIŞIK İnşaat ve Taahhüt A.Ş ile GENTA Sanayi Tesisleri ve Taahhüt A.Ş'nin kurulmasıyla birlikte inşaat ve taahhüt sektörüne girdi.

1974 yılında kuruluşlarının devamlılığını sağlamak amacıyla tüm şirketlerini IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş. adı altında topladı.

Işıklar Holding'in yıllık raporlarının başında Turgut IŞIK beye ait "Penceremiz",  başlıklı yazısı kendisinin iş hayatına bakış açısını en güzel şekilde özetlemektedir.

Turgut Işık ve Ailesi 26 Mart 1990 tarihinde aramızdan ayrılan Turgut Işık ömrü boyunca "Hayat mücadele değil, mücadele hayattır." İlkesini benimsemiş Türk Özel Sektörünün bir mensubu olarak, yurdumuzun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmek için yurtiçi ve yurtdışında payına düşen görevleri üstün gayreti, titiz, çalışmaları ve tükenmez dinamizmiyle sonuna kadar yerine getirmeyi bir borç bilmiştir.

Turgut Işık, ölümünden birkaç yıl önce eğitim ve sağlık alanında bir vakıf kurmak istemiş ve bununla ilgili çalışmaları başlatmıştı.

Sağlığında gerçekleştiremediği bu isteği, ölümünden sonra 1991 yılında, eğitim ve sağlık amaçları doğrultusunda ailesi tarafından gerçekleştirildi.